SağlıkHaberler

Hindiba Kahve Faydaları Nelerdir? Şifa Kaynağı Hindiba..

Hindiba Kahve ile Hayatına Sağlık Kat!

Hindiba Kahve Faydaları – Günümüzde şehir hayatının olumsuz yönlerinden biri hazır gıdalara fazla yönelim ve lif tüketiminin az olması maalesef. Dönem dönem oluşan kilo problemlerimiz başlıca sorun teşkil etmekte. Böylelikle bizde çareyi az yiyerek ya da yerken kalorisi yüksek olmayan gıdaları tercih ederek bulmaya çalışıyoruz.

Fakat bazen oluyor ki; beslenmemize dikkat ettiğimiz halde ya çok yavaş kilo veriyoruz ya da hiç vermediğimizi hatta şişkinlikler yaşadığımızı farkedebiliyoruz. Bunun sebebi ya yeterli bilgiye sahip olmayışımız ya da metabolizmamızı iyi tanımıyor olmamızdır.

Hemen devayı farklı karışımlarda, destekleyici bazı gıdalarda ya da piyasa da güven vermeyen, sizin sağlığınızı  bozabilecek ürünlerde bulmaya çalışıyoruz. Kimi zaman hataya düşüyor yanlış ürün kullanımı fayda vermiyor kimi zamanda aksine daha da kilo almış buluyoruz kendimizi.

Bunun yanı sıra sağlıklı beslenmeyi amaç edinen birçok kişi daha fazla lif tüketmeye çalışarak formunu koruyor ve de doğru seçimi yapmış oluyor. Tabi ki fazla tüketmemek kaydıyla lif içeren ürünler her zaman sağlığımıza fayda sağlamış oluyor.

hindiba-kahve-faydalari

Gıda üreticileri de tüketicilerin bu talebine karşılık, çoğu gıda ve içeceğe lif ilave ederek bu taleplere karşılık vermeye çalışıyor. Lif olarak en çok tercih edilen ürün bileşenlerden biri de İNÜLİN‘ dir. Günümüzde ise en çok inülinden zengin bitki tabi ki; Hindiba bitkisidir.

Hindiba nedir? Faydaları nelerdir?

Hindiba bitkisi, kayıtlara geçen ilk bitki türlerinden biri olarak karşımıza çıkmakta. Hindiba çiçeği papatyagiller familyasından olup; genellikle parlak mavi, nadiren de olsa beyaz veya pembe renklerde, bahçelerimizde sık sık karşımıza çıkan bir bitki türüdür.

Hindiba bitkisi içerdiği antioksidan etkiler sebebiyle hem çiçekleri, hem yaprakları, hem sapları hem de kökleri bol bol kullanılmaktadır. Alternatif tıp alanında yüzyıllarca kullanılmıştır.

Hindiba kahve yüzyıllar önce keşfedilmiş ve oldukça tercih edilen bir besin olarak karşımıza çıkmakta. Hatta tarihi Eski Mısır’ a kadar uzanmakta olup Ortaçağ’ da yetiştirilen bir bitki olarak görmekteyiz. Özellikle Hollanda da kahve yerine geçmiş ve Amerika’ da da kahve yerine Hindiba Kökü kullanılmıştır. Son tarihsel bilgi olarak; Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, bu bitkiyi Batı Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika’ nın yerli bitkisi olarak kayıtlara geçirmiştir.

Hindiba Kahve Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hindiba kahvesi, hindiba otunun kökleri toplanıp, kurutularak ve ardından kavrularak ortaya çıkan granüllerin öğütülmesi ile ortaya çıkan ve sıcak su ile tüketilen bir kahvedir. Kafein oranının çok düşük olması sayesinde kafeinsiz beslenenler tarafından yoğun ilgi görmekte ve rahatça tüketilmektedir. Kafeine bağlı olarak oluşan kalp çarpıntısı ve uyku bozukluğu, bu kahveyi tüketen kişilerde görülmemektedir.

hindiba-kahvesi-nasil-kullanilir

Büyük oranda İNÜLİN içeren hindiba bitkisinin sağlığa oldukça faydalı olduğu bilinir. Kullanan birçok kişinin hem lezzetiyle hem de fayda vermesiyle memnun kaldığı Hindiba Kahve içeriği; demir, kalsiyum, çinko, folikasit, magnezyum, potasyum, manganez gibi minerallerin yanı sıra B6, E, A, C ve K vitaminlerinden oluşmaktadır. Bağışıklık sisteminizi destekler ve özellikle sindirim sistemi, hazımsızlık yaşayan birçok insanın derdine deva olmuştur.

Peki İnülin Nedir?

İnülin bir çeşit prebiyotik madde olmaktadır.(Probiyotik ile karıştırılmamalı!). Prebiyotik maddeleri sindirim sistemimiz kullanılır ve sağlığımızı oldukça olumlu yönde etkiler. İnülin doğal besinsel bir lif olan hindiba kök lifinden elde edilir.

Hindiba kökü lifi ince bağırsaktan geçerek, kalın bağırsaktaki bakteriler tarafından emilir. Kısa bir süre içinde fazla miktarda almak sindirim sisteminizde sıkıntıya yol açabilir. Bu tabi ki tüm lifler için geçerli bir durumdur.

hindiba-kahve-nasil-kullanilir

Şişkinliği azalttığı ve kabızlığı giderdiği bilinmektedir. Lif tüketimi, bağırsaktaki faydalı bakterilerin sayısını arttırmaktadır. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), günlük 12 gram hindiba inülini tüketmenin kabızlığı hafiflettiği beyanını onaylamaktadır.

Hindiba kökü midenin boşalma süresini uzatır ve beyindeki iştah sinyallerini baskılar. Bu özelliği sayesinde az yemenize yardımcı olur. Glikoz seviyesi düşerek, kalori alımını azaltır ve kandaki şeker seviyesini aşağılara indirir.

Sonuç olarak metabolizmayı çalıştırır ve kilo vermenizi kolaylaştırmış olur. Yapılan araştırmalar, günlük 8 gram hindiba kökü lifi tüketmenin kalın bağırsağı daha asidik hale getirerek, kalsiyum emen proteinlerin daha çok üretilmesini sağladığını böylece vücutta kalsiyum oranını arttırdığını da göstermiştir.

Hindiba Kahve Nasıl Yapılır?

Hindiba kahve kullanımı şu şekildedir; gün içinde beslenme düzeninize dikkat ederek sabah ve akşam aç karnınıza olmak üzere bir fincan sıcak suya bir silme tatlı kaşığı ekleyerek tüketebilirsiniz. Dilerseniz süt veya süt tozu ile de tatlandırabilirsiniz. Böylece içimini yumuşatmış olursunuz.

Hindiba Kahve Faydaları Nelerdir?

Prebiyotik lif kaynağı olan Hindiba bitkisi artık kolaylıkla ulaşabileceğiniz kahve formuyla, birçok farklı marka sayesinde tüketimi pratik hale getirilerek satışa sunulmuştur. Size önerebileceğimiz son zamanlarda sıkça bahsedilen ürün; Farmasi Nutricoffe Hindiba Kahve diyebiliriz.

Farmasi Nutricoffe Hindiba Kahve nasıl kullanılır diye soracak olursanız; tek içimlik saşe formunda olan kahveyi sabah akşam bir fincan sıcak su veya süt ile aç karnına tüketebilirsiniz. Hindiba kahveyi düzenli tükettiğiniz takdirde, sizi şaşırtacak birçok olumlu etkisini göreceksiniz:

 • Kanser hücrelerinin oluşumunu önler.
 • Güçlü bir antioksidan olması sebebiyle kolayca ödem attırır.
 • Hindiba bitkisinin içerisinde bulunan faydalı mineraller karaciğeri temizler.
 • Saçınızdan tırnağınıza kadar vücudunuzda bulunan zararlı bakterilerden sizi arındırır.
 • Koleströl seviyesini dengede tutar ve kanı temizler.
 • Bağırsak ve kabızlık sorunu olanlar düzenli kullandıkları takdirde kısa sürede sorunlarının çözüleceklerini göreceklerdir.
 • Kan şekerini düzenleyerek hızlı şeker düşmesi ve yükselmesi sorununuza tamamen çaredir diyebiliriz. İnsülin direnci olanlara birebirdir.
 • Yemek sonrası oluşan mide şişkinliğini rahatlatır.

hindiba-kahve-nasil-kullanilir

Hindiba Kahvesi Zayıflatır Mı?

Hindiba kahvenin faydaları saymakla bitmiyor. Yaratıcı’ ın şifalı nimetlerinden biri olan hindiba bitkisi kilo vermenizde de etkin bir rol oynamakta. Düzenli kullanıldığı takdirde ödem attırır, bağırsakları rahatlatır ve içerdiği prebiyotik lif sayesinde uzun süre tokluk hissi yaşatır.

Böylelikle metabolizmanız hızlanır ve diyet yapanlar için büyük destek sağlar. Günlük diyet programınıza hindiba kahveyi katarak faydasını fazlasıyla görürsünüz. Zayıflamanıza destek olacak bir üründür.

Hindiba Kahvesi Zararları ve Yan Etkileri

Hindiba Kahve faydalarının yanı sıra çok fazla ve bilinçsizce tüketildiği takdirde her gıdada olduğu gibi zararlarıyla da karşılaşabiliriz. Olumsuz sonuçlar yaşamamak için lütfen aşağıda ki uyarıları dikkate alın..

 • Alerjik rahatsızlığı olanlar doktora danışmadan kesinlikle tüketmemelidirler.
 • Aşırı içildiği takdirde mide bağırsak sorunları yaşamanız ihtimal; bu sebeple günde iki fincanı geçmemelisiniz. Fazla içtiğiniz takdirde mide yanması ve ishal gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
 • 15 yaş altı çocuklarında tüketmemeleri gerekir.
 • Rahim kaslarını gevşettiği için gebelik döneminde olan kadınların tüketmemesini öneririz.
 • Emzirme döneminde olan kadınlarında tüketmemesi gerekir.
 • Düzenli olarak bir ilaç kullananların, kronik/ciddi bir rahatsızlığı bulunanların da doktorlarına danışmadan asla tüketmemesini tavsiye ederiz.

Hindiba kahvesini kullanmak için araştırma içindeyseniz farklı bir alternatif ürün olarak size Farmasi Nutricoffe Tahıllı Kahveyi de önerebiliriz. Tahıllı kahve de tok tutarak ve enerji vererek kilo vermenize yardımcı olacak, zengin lif içeriği ile sizi besleyecek, çok sevilen bir üründür.

Tahıllı Kahve Linki İçin Tıklayın.

Farmasi Hindiba Kahvesi Kullananlar ve Yorumlar

Hindiba kahvesi kullanan kişilerden yorumları sizin için derledik;

 • Sağlık açısından güzel faydalı bir ürün..
 • Kahve mi içeceksiniz. Bu kahve işinizi görür. Barsaklara da faydası cabası. Sürekli bu kahveden kullanır oldum artık.
 • Harika tat tavsiye ederim.
 • Kahve çok güzel yumuşak bir tadı var.
 • Zayıflatma etkisi ile aldım fakat filtre kahveden bir farkı yok.

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu