Sağlık

Emdr Terapisi ile Geçmişe Bir Sünger Çekin

Emdr terapisi psikoterapi dalında oldukça etkin bir tedavi metodudur. Kelime olarak açılımı ise şu şekildedir; “Eye Movement Desensitization and Reprocessing.” Bu kelimelerin baş harfleri ile adlandırılan Emdr’ nin Türkçe anlamı “Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme” olarak çevrilmiştir. EMDR terapisi, maruz kaldığımız, bizi kötü anlamda etkileyen, herhangi olumsuz bir durumun etkisinden kurtulamadığımız; anı ve huzursuzlukları anlamlandırarak bunların etkisinden çıkmamızı, aklen ve ruhen rahatlamamızı sağlayan bir yöntemdir.

EMDR Nasıl Geliştirildi?

EMDR terapisinin gelişim süreci 1987 yılında, Dr. Francine Shapiro’ nun, kişiyi rahatsız eden düşüncelerin şiddetini azaltabilmek noktasında, göz hareketlerinin etkili olduğunu tesadüfen keşfetmesi ile başladı. Dr. Shapiro bu etkiyi travmaya maruz kalmış kişiler üzerinde bilimsel olarak inceledi ve tedavide sağlanan başarıyı gösteren çalışmasını yayınladı.

EMDR terapisi süresince zihnimizde yer alan hatıralarımıza ait veriler yeniden işlenir. Danışanın rahatsızlığının nedeni, olumsuz ve kötü olarak depo edilmiş hafıza ve anılardır. Tedavide uyumsal bilgi işleme modelinin eşliğinde bu kötü anıları değiştirilmektedir. Doğru olmayan inanışlar ve uyumsuz davranışlar bu depo edilmiş eski yaşanmışlıkların hatıralarından kaynaklanır. Bu hedef hatıralara ulaşılır ve bunlar terapi ile işleyerek değiştirilir. Sonrasında daha uyumlu bir çözümü güçlendirmek için diğer yaşam tecrübelerimizin anıları ile birleştiririz. Ayrıca araştırmalar Emdr terapisinin uzun yıllar süren psikoterapi çalışmalarına bazen daha kısa sürede etkili olarak fark attığını gösteriyor.

EMDR terapisinde elektriksel ve manyetik uyarım ya da hipnoz tarzı teknikler ve herhangi bir ilaç kullanılmaz. Kişi terapi seanslarında uyanık kalır ve terapiye aktif bir şekilde katılım sağlar.

emdr terapisi kimlere uygulanır

Emdr Terapisi Nasıl Uygulanır?

EMDR terapisinde ki esas teknik (Bilateral Stimulation/BLS) yani iki taraflı uyaran verme (İTU) tekniğidir. Kişinin terapistin parmağını gözleriyle takip ederek sağa ve sola hareket ettirmesi istenir. Böylelikle beynin sol ve sağ yarımküresi hafifçe uyarılmış olur. Bu sayede kişinin kendisini rahatsız eden bellek ve duygulara yoğunlaşması ve bu yoğunlaşılan rahatsız edici anıların da işlemlenmesi (duyarsızlaştırma) sağlanır. 

EMDR’de esas anıların işlemlenmesinde beynin her iki yarım küresini uyarmaktır. Bu genellikle göz hareketleri şeklinde olur. Ancak alternatif olarak, dikkatin bir yönden diğer bir yöne aktarılmasını sağlayan çeşitli aletler de kullanılabilmektedir.

Örneğin kulaklıkla sol ve sağ ses verme ya da ellerde tutulan ve titreşim veren elektrotlarla sol el sağ el uyaranı verme şeklinde uygulamalar da iki taraflı uyarım için kullanılabilmektedir. Aslında bu teknik beynin uykuda anıları işlemleme ve öğrenmeyi gerçekleştirme amaçlı kullandığı organik bir tekniktir. Rüya görülen REM (Hızlı Göz Hareketleri) döneminde de benzer bir faaliyet gerçekleştirilir.

Nitekim EMDR beynin bu faaliyetinden esinlenerek keşfedilmiş bir terapi yöntemidir. REM döneminde ortaya çıkan bu hızlı göz hareketlerinin anıların işlenerek öğrenmenin gerçekleştirilmesinde çok etkin bir faaliyet olduğu düşünülmektedir. EMDR seanslarında da aynı mantıkla iki taraflı uyaran verilir ve danışanın dikkati farklı yönlerden gelen uyarılara odaklanır böylelikle travmaların işlemlenmesi ve kişinin iyileşme süreci hızlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu